Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Fatih Çakır
Köşe Yazarı
Fatih Çakır
 

Erken Seçim Olurmu...

ERKEN SEÇİM OLURMU? Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak parti  7. büyük olağan kongresinde, sivil bir Anayasa taslağı hazırlayacaklarını ve bunu 2022 yılı başında milletin onayına sunacaklarını söyledi. Büyük ihtimalle Erdoğan bir taşla iki kuş vurmak istiyor yine. Neden; Çünkü; Hem değişmesini herkesin istediği ama bir türlü değiştirilemeyen Anayasayı değiştirmek için fırsat, hem de 2023 yılında yapılacak seçimler için partiyi diri tutup seçime referandum zaferi ile girmek. Buradan Erdoğan’ın erken seçim düşünmediğini söylemek zor olmaz. Yakın zaman içinde, CHP Lideri kemal Kılıçdaroğlu sonbaharda erken seçim olacağını söyleyerek, teşkilatlarına seçime hazır olun talimatı verdi. Kılıçdaroğlu’nun aslında erken seçim beklemediğini ama parti teşkilatını diri tutmak asıl amacı olarak görünse de, Nasrettin Hoca misali Ya Tutarsa diyerek ben söylemiştim diyebilmeyi amaçlıyor herhalde. ERKEN SEÇİM AK PARTİ YA DA MHP İSTEMEDEN OLMAZ Erken seçim olması için Meclis'te 360 milletvekilinin erken seçime evet demesi gerekiyor. Milletvekili dağılımıma göre AK Parti 289 ve MHP’nin 48 milletvekilinin bunu istemesi lazım. Hem Erdoğan Hem Bahçeli, ısrarla “erken seçim olmayacak” diye beyanat veriyorlar her fırsatta. Muhalefetin milletvekili sayısının toplamı ülkeyi seçime götürmeye yetmiyor. Bu durumda erken seçim olmayacak gibi duruyor. REFERANDUM OLABİLİRMİ? Yeni Anayasa’yı halkın onayına, yani referanduma götürmek için, Parlamentoda 360 sayısına ulaşmak gerekiyor. Bunun için MHP ve AK Parti milletvekillerinin toplam sayısı 337 yetmiyor. Bu durumda referanduma da gidilemez diye düşünebiliriz belki. Ancak referandumun olabilme ihtimalleri seçim ihtimallerinden daha fazla. Erken seçim hem AK Parti hem de MHP açısından son derece riskli. Her kesimin şu yada bu sebeple bunalım geçirdiği bir ortamda seçim yapmak pek mantıklı değil.  Ayrıca 3 yılı hizmet süresi olan Erdoğan neden erken seçime gitsin ki? Erdoğan açısından, erken seçim yerine referanduma girmek daha mantıklı. Referandum,  AK Parti için güven tazeleme ve seçim yatırımı olacak, hem de muhalefeti 2023 seçimleri öncesi sahada görmüş olacak. REFERANDUM & SEÇİM Referandumu yapmak için Erdoğan’ın kafasında bir plan var demek ki. Şayet referandumu yaptığı ve kazandığı takdirde 2023’ kadar herkesin erken seçim hayali boşa düşecektir. Erdoğan’ın 2023 Seçimi için düşündüğü planlar ise daha kolaylaşacaktır. Muhalefet partileri ise, referandumun Erdoğan tarafından kaybedilmesi durumunda, erken seçim nidalarını daha yüksek sesle dile getirecektir.    
Ekleme Tarihi: 22 Mayıs 2021 - Cumartesi

Erken Seçim Olurmu...

ERKEN SEÇİM OLURMU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak parti  7. büyük olağan kongresinde, sivil bir Anayasa taslağı hazırlayacaklarını ve bunu 2022 yılı başında milletin onayına sunacaklarını söyledi. Büyük ihtimalle Erdoğan bir taşla iki kuş vurmak istiyor yine.

Neden;
Çünkü; Hem değişmesini herkesin istediği ama bir türlü değiştirilemeyen Anayasayı değiştirmek için fırsat, hem de 2023 yılında yapılacak seçimler için partiyi diri tutup seçime referandum zaferi ile girmek.

Buradan Erdoğan’ın erken seçim düşünmediğini söylemek zor olmaz.

Yakın zaman içinde, CHP Lideri kemal Kılıçdaroğlu sonbaharda erken seçim olacağını söyleyerek, teşkilatlarına seçime hazır olun talimatı verdi.

Kılıçdaroğlu’nun aslında erken seçim beklemediğini ama parti teşkilatını diri tutmak asıl amacı olarak görünse de, Nasrettin Hoca misali Ya Tutarsa diyerek ben söylemiştim diyebilmeyi amaçlıyor herhalde.

ERKEN SEÇİM AK PARTİ YA DA MHP İSTEMEDEN OLMAZ

Erken seçim olması için Meclis'te 360 milletvekilinin erken seçime evet demesi gerekiyor. Milletvekili dağılımıma göre AK Parti 289 ve MHP’nin 48 milletvekilinin bunu istemesi lazım. Hem Erdoğan Hem Bahçeli, ısrarla “erken seçim olmayacak” diye beyanat veriyorlar her fırsatta.

Muhalefetin milletvekili sayısının toplamı ülkeyi seçime götürmeye yetmiyor. Bu durumda erken seçim olmayacak gibi duruyor.

REFERANDUM OLABİLİRMİ?

Yeni Anayasa’yı halkın onayına, yani referanduma götürmek için, Parlamentoda 360 sayısına ulaşmak gerekiyor. Bunun için MHP ve AK Parti milletvekillerinin toplam sayısı 337 yetmiyor.

Bu durumda referanduma da gidilemez diye düşünebiliriz belki. Ancak referandumun olabilme ihtimalleri seçim ihtimallerinden daha fazla.

Erken seçim hem AK Parti hem de MHP açısından son derece riskli. Her kesimin şu yada bu sebeple bunalım geçirdiği bir ortamda seçim yapmak pek mantıklı değil.  Ayrıca 3 yılı hizmet süresi olan Erdoğan neden erken seçime gitsin ki?

Erdoğan açısından, erken seçim yerine referanduma girmek daha mantıklı.

Referandum,  AK Parti için güven tazeleme ve seçim yatırımı olacak, hem de muhalefeti 2023 seçimleri öncesi sahada görmüş olacak.

REFERANDUM & SEÇİM

Referandumu yapmak için Erdoğan’ın kafasında bir plan var demek ki. Şayet referandumu yaptığı ve kazandığı takdirde 2023’ kadar herkesin erken seçim hayali boşa düşecektir. Erdoğan’ın 2023 Seçimi için düşündüğü planlar ise daha kolaylaşacaktır.

Muhalefet partileri ise, referandumun Erdoğan tarafından kaybedilmesi durumunda, erken seçim nidalarını daha yüksek sesle dile getirecektir.

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burokratika.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.